Loading color scheme

Na ohňostroje pod Ještědem s rozumem a ohleduplností

Diskutovat o regulaci pyrotechniky (ohňostrojů) je opravdu třaskavé a výbušné téma. Chodí se kolem něj po špičkách, i když všichni na danou problematiku názor určitě máme. Jenže jakmile vyslovíte nahlas, že by se mělo používání petard a rachejtlí alespoň nějak regulovat, vyrojí se spousta jeho zastánců, kteří se vás snaží ukřičet, že chcete všechno zakazovat a všechny omezovat. Tak to přece ale není.

Naopak, neustále bouchání různých dělobuchů a petard omezuje všechny, kteří se petard obáváme, děsí děti, nemocné, seniory, pejsky, volně žijící zvěř. V našem městě můžete totiž odpalovat rachejtle kdykoliv, v jakémkoliv množství, v jakémkoliv čase a bohužel i na jakémkoliv místě.

Nejde nám o zákazy. Chceme se jen domluvit na pravidlech. Kdy a jak pyrotechniku používat, tak abychom to čekali a byli na to připraveni. To není přece tak moc. A nechceme jenom planě diskutovat. Máme připravený návrh vyhlášky, který bychom Vám rádi představili. Je pro nás důležitý názor Vás, občanů města, a pokud najdeme podporu ve vašich řadách, začneme ji hledat i mezi zastupiteli našeho města. Vyhláška se dotýká i používání tzv. lampionů štěstí, které jsou velmi častým původcem požárů. Každý si musí uvědomit, že vypuštěný lampion je nekontrolovaný otevřený oheň, který může spadnout na střechu, do pole či do lesa a způsobit tam nenávratné škody.

Co ve vyhlášce najdete? Co je vůbec z jejího pohledu pyrotechnika, kdy a kde lze ohňostroje, dělobuchy a další podobné věci používat a s jakými pravidly. Ale také kam rozhodně nepatří nikdy (například ZOO a okolí míst, kde jsou chována zvířata, v blízkosti lůžkových zdravotnických zařízení či v okolí hřbitovů). A jaké jsou výjimky (například Silvestr).

Velmi častým argumentem proti přijetí podobné vyhlášky je její nevymahatelnost. Jsme ale přesvědčeni, že podobné vyhlášky neexistují pro udělování sankcí a vybírání pokut. Jsou spíše apelem, tedy říkají, co se smí, kdy se to smí a co už je za hranou. A je na lidech, jak k nim přistoupí. Zda je chtějí porušovat a nebrat ohled na druhé. Ohleduplnost a odpovědnost nikdy vymahatelná nebude. Na druhou stranu – máme Městskou policii, státní Polici ČR, a pokud pro město bude prioritou dodržovat pořádek a místní vyhlášky, jistě se lze domluvit na tom, že i zmíněné složky udělají maximum pro jejich dodržování. Je to tedy o vůli města a nás všech.

Jsme vděční za všechny Vaše reakce na námi zveřejňované texty. Je vidět, že Vám dění v našem městě není lhostejné a z toho máme obrovskou radost. I k dnešnímu tématu můžete zasílat své nápady a připomínky na martinarosenbergova@seznam.cz. Budeme se jim věnovat stejně, jako všem těm předchozím podnětům, které jste nám poslali.

A pokud by vás zajímal návrh vyhlášky o regulaci pyrotechniky, můžete se na ní podívat na stránce www.rosenbergovamartina.cz

Martina Rosenbergová a Jan Čmuchálek, zastupitelé města, bez politické příslušnosti