Loading color scheme

Koupě zámku je laciná vějička na voliče

Volební kampaně již začaly a tak není divu, že se na přetřes dostávají opět témata, která již zastupitelé města jednou či vícekrát projednali a odložili. To je i případ libereckého zámku. Je opravdu komické, že některé ze stran otočily o 180 stupňů (a to i několikrát) a ve svých volebních programech o koupi zámku najednou uvažují.

I z těchto důvodů je materiál opětovně zařazen na program jednání. Vlastně bohulibý záměr, zdálo by se na první pohled. Vždyť kdo by z nás, Liberečanů, alespoň maličko netoužil po tom, aby byl liberecký zámek v majetku města! Všichni určitě sníme, co by tam mohlo všechno být a troufám si říci, že většina z nás má na mysli historii Liberce, spojenou s Rederny, Clam-Gallasy či Liebiegy.

Jenže politici to vidí jinak. Jan Korytář by tam chtěl restauraci, garsoniéry, kanceláře pro úředníky a kasino (jak uvedl na jednom z jednání zastupitelstva). Tibor Batthyány by tam přemístil úředníky z budovy Uranu, kde nyní sídlí sociální odbor a Městská policie (jak nově uvedl v rámci předvolební kampaně, zatímco v předchozích letech se stavěl byť jen proti záměru koupě zámku). Starostové ve svých volebních spotech nekonkretizují, ale něco určitě vymyslí (ostatně dokázali již také změnit svůj názor a předvolebně hlasitě za zámek lobbují).

Co už ale nikdo nahlas neříká je cena nejen za nákup zámku, ale také jeho rekonstrukci a následnou údržbu. Investice do zámku by byla obrovská, současný majitel požaduje 96,5 milionů Kč. A to je pro naše město obrovská částka. Není to ale částka konečná, zátěží budou pro město i případné budoucí provozní náklady zámku. Na druhé misce vah při rozhodování o dobré správě města máme všechny ty rozbité chodníky a silnice, rozpadající se bazén a budovu Uranu, revitalizaci přehrady, odkanalizování některých čtvrtí města, chybějící zázemí divadla, chybějící odpadkové koše, poškozené lavičky, neudržovanou zeleň a nepořádek, kam se podíváš. To jen dokazuje, den co den, že peníze chybí všude.

Fandíme udržování vlastního majetku, zvláště když současné vedení neustále zvyšuje zadlužování města. Potřebujeme-li přemístit úředníky, připomínáme, že město má v majetku dvě krásné budovy v Zeyerově ulici, které pronajímá Libereckému kraji. Ještě minulý rok byl v obou Domov mládeže pro studenty středních škol, ale nyní je jedna z nich už půl roku prázdná. Není to škoda? Kolem krásný přístupný park a zahrada, pár parkovacích míst a výborná dostupnost.

Kupovat zámek kvůli úředníkům nebo kasinu určitě nemůže mít naši podporu. I když si někteří myslí, že se z toho dají vytřískat docela dobré předvolební body…