Loading color scheme

Kam s ním? Říkám si společně s Janem Nerudou cestou ke kontejneru s pytlem odpadků

Taky Vás štvou věčně přeplněné popelnice a nepořádek kolem nich? Také Vám vadí odporný zápach, který se z nich šíří, a obáváte se projít kolem, aby se Vám nezakouslo do nohy to malé nehezké zvířátko, nazývané potkan obecný? Ano? Tak to jsme na tom všichni úplně stejně.

Přesto že si současní vládci města natáčí videa, jak myjí kontejnery a sešlapují papír v nich, problém plných popelnic trápí Liberečany dál. Samozřejmě že tuto situaci způsobuje několik faktorů. Pominu-li, že se k Vám nedostane svozový vůz a odpad neodveze, anebo jsou svátky, a všichni máme odpadků víc než kdy jindy. Nevětší příčinou jsou ale dozajista neplatiči. To jak ti klasičtí, kteří se prostě nikdy nepřihlásí a mají bydliště uvedeno třeba na radnici (a jen tak pro zajímavost jich je podle současných údajů 2.929, a částka, která kvůli nim není odváděna do rozpočtu, činí ročně něco přes 1.400 000 Kč). Tyto peníze ale nikdo nevymáhá, protože zkrátka neví kde.

Druhou významnou skupinou jsou neplatiči, kteří sice mají „své“ trvalé bydliště, ale tam se prostě nezdržují, platby ignorují, a i tyto platby město nikdy nevymůže. A pak tu je velmi početná skupina osob, která sice poplatky za odpad platí, ale v jiném místě, než se skutečně zdržuje. Často se divíte, že  i když Vy, ve Vašem bytovém domě odpady řádně platíte, tak již dva tři dny po svozu kvůli přeplněným popelnicím nemáte kam svůj odpad odložit. Jenže u Vás v domě možná bydlí několik osob, které tam sice odpad tvoří, ale přihlášení jsou někde jinde. Velmi často i v jiném městě. Tuto situaci umožnilo zrušení přechodných pobytů. Úřad je rád, že platbu dostane, ale nezjišťuje, kde dotyčný občan svůj odpad vlastně tvoří. A majitelé bytů si své nájemníky často nekontrolují a spoléhají, že tuto samozřejmost jeho nájemník neopomene. Někdy to od samotných nájemníků není úmysl, jen opomenutí, anebo chybná úvaha, hlavně, že platím, je jedno kde.

To je chyba, kterou lze odhalit jen důslednou spoluprací mezi všemi vlastníky bytů a městem. Tato spolupráce není nijak nastavena a přiznejme, že ji bude velmi obtížné nastavit. Možné to ale bezesporu je. Je to jen jedna z maličkostí, které nám otravují život. Způsobuje, že nemůžeme žít v hezkém a čistém prostředí, i když jsme zodpovědnými občany, kteří si své povinnosti dodržují, odpady platí, a navíc odpad separují. Možná odstranění právě takových maličkostí je důležitější než velikášské sliby, se kterými se v poslední době, díky předvolebním kampaním, zase roztrhne pytel.

Martina Rosenbergová a Jan Čmuchálek, zastupitelé bez politické příslušnosti