Loading color scheme

Nemrhejme penězi a dejme je našim seniorům. I malá pomoc pro znamená mnoho…

Tak nám od 1. 1. zvedly důchody, paní Müllerová, chtělo by se citovat klasika! V základní výměře pro všechny penzisty o 150,- Kč, u procentní výměry o 3,5 %, což dělá v průměru tak tři, čtyři stovky. Celkem se tedy penze zvýší průměrně o 475 Kč. Ale všichni známe ty průměry! Navíc – mnohem více se zvedly ceny a tak současné navýšení důchodů sotva stačí na dražší máslo, bydlení, elektriku či benzín. Penzisté si zase tak moc prostě nepřilepší. Budou rádi, když zůstanou na tom, na čem byli..

To páni politici jsou na tom výrazněji lépe. Jim vzrostou platy o tisíce korun. Tak třeba poslanci a senátoři si přilepší hned o 7 %, tedy o 4.900,- Kč, k hrubému platu, který činil v roce 2017 71.000,- Kč. A nejen jejich platy doznají zvýšení, ale i tzv. měsíční náhrady, příkladem náhrady na stravné či reprezentaci. A to z letošních 10 600 Kč na 11 300 Kč. A to nepočítáme odměny za komise a výbory. A na rozdíl od běžných občanů se v poslaneckých kantýnách určitě nezdraží. Co by za takové navýšení peněz na jídlo dali senioři?

Město výši penzí seniorů bohužel ovlivnit nemůže. Může ale pomoci jinak. Již v minulém čísle Zpravodaje jsme se zamýšleli nad poplatky za komunální odpad. Jak jsme uváděli, v některých obcích svým seniorům poplatky odpouštějí, nebo jim dávají alespoň slevu. Zkusili jsme spočítat, kolik by podobné opatření stálo v našem Liberci. Podle statistických úřadů žije v Liberci 12.677 osob starších 70 let. Pokud by došlo k odpuštění poplatku pro všechny tyto seniory, do městského rozpočtu by nepřiputovalo zhruba 6 milionů korun. Pokud by se opatření týkalo seniorů nad 75 let, částka činí přibližně 3,5 milionu, a konečně u skupiny nad 80 let už jen 2 miliony korun. To přece nejsou závratné částky, když máme na to, najímat armádu nových úředníků či platit výlety městských politiků po Evropě. Kdyby současné vedení radnice nevědělo, kde hledat, může zkusit třeba položky z rozpočtu pro rok 2018, které jsou opravdu záhadné. Tak například. V položce „ Nákup ostatních služeb“ je rozstrkáno po všech odděleních napříč radnicí 5.264.690,- Kč, v položce „Nákup materiálu, jinde nezařazený“ pak 4.409.700,- Kč a v položce: „Konzultační a poradenské služby“ pak dokonce rekordních 13.921.400,- Kč. Že si neumíte za těmito položkami vybavit něco konkrétního? Dovolíme si tvrdit, že právě proto jsou stvořeny a pro letošní rok hojně naplněny. Blíží se volby a peníze na ně se budou hodit.

Jsme přesvědčeni, že by město na ty, kteří celý svůj život odváděli poctivou práci a předávali dalším generacím své životní zkušenosti, mohlo či spíše mělo poplatky odpustit. Bylo by to jen malé gesto jako poděkování všem seniorům.

Martina Rosenbergová, Jan Čmuchálek